Sınıfın Pencerelerinden Dünyaya Bakabilmeli, Uzun uzun hayal kurabilmeliydik! Başlıklı yazım da son dönemlerde sıkça karşılaştığım ve benim de aynı fikirde olduğum, küçücük bedenlerde kocaman hayallerin olduğu ve her şey’in başlangıcı çocukluk ile ilgili duygu ve düşüncelerim.

Sınıfın Pencerelerinden Dünyaya Bakabilmeli, Uzun uzun hayal kurabilmeliydik! Başlıklı yazım da son dönemlerde sıkça karşılaştığım ve benim de aynı fikirde olduğum, küçücük bedenlerde kocaman hayallerin olduğu ve her şey’in başlangıcı çocukluk ile ilgili duygu ve düşüncelerim.

Bedenimize ev sahipliği yapan ruhumuzun sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için çocukluk dönemlerinde küçücük bedenlerimizle koca koca hayaller kurabilmenin yolunu öğrenmeliyiz.

İnsan bu hayattaki yolculuğunu başarılı bir şekilde devam ettirebilmesi için önce kendine bir yolculuk yapabilmeli ve keşfedebilmeli.

Evet yakın zamanda gözlemlediğim, minik bir bedenin kalıplaşmış bir sistem içerisinde, sınav sistemleri arasında iyi bir geleceğe sahip olmak için önce çocukluğunu, sonra gençliğini vereceğini ve daha sonra ise belki bir meslek sahibi olacak, lakin koca koca hayaller kuramadan çocukluğu,gençliği uçup gitmiş olacak!

Minik bir bedende, titrek titrek atan bir kalp ile sınıfın penceresinden dışarıya dalıp giden yıllarda kurabilmeliydik düşlerimizi. Öğretmenlerimiz düşlerimizin önünü açmalıydılar çünkü insan dünyaya açılmadan önce ruhunda bir yolculuğa çıkmalıydı diye düşünüyorum.

 

Uzun Uzun Hayal Kurabilmeli İnsan!

Çocuklar her zaman büyük hayaller kurar yetişkinlere göre, çünkü çocuklar korku, kaygı, kontrol gibi duyguların henüz etkisi altında değilller.

Bu yüzden çocukların hayal dünyalarının bu denli engin olması şaşırtıcı olmamalı bence, evet özellikle ilkokul sıralarında sınıfın penceresinde dünyaya uzanan hayallerin kurulabilmesi için özellikle öğretmenlerin bunun farkında olmaları gerektiğini düşünüyor ve temenni ediyorum.

Eğer bir minik bir kalp ve zihnin hayalleri korunur ve yeni hayaller kurması için ona fırsat verilirse, gelecek yaşamda toplumda daha mutlu ve başarılı bireylerle karşılaşmamak mümkün değil.

Evet bir gün toplum olarak bunu başarabilirsek inanıyorumki daha üretken bir toplum, sorunlarını çözebilen bir ebeveyn, çevresine pozitif enerji yayabillen bir iş arkadaşı, eş, dost, yetişkinlikte daha sağlıklı düşünebilme ve doğru kararlar alabilen bireylerle karşılaşacağız. İnsanların bu yetilerinin gelişmesine öncülük edecektir minik bedendeki koca koca hayaller.

Bazen düşünmeden edemiyorum acaba Katherine Peterson’un dediği gibi çocukların hayal güçlerinin gelişmesi, güçlenmesi, sorgulamaya başlamalarından mı korkuyoruz?

“Belki de, çocuklar gerçekten düşünmeye başlarlarsa neler olabileceğinden korkuyoruz. Büyüyecekler ve bizi sorgulamaya başlayacaklar. Bilgimizin sınırlarını zorlayacaklar, gücümüzü kurduğumuz temeller üzerinde daha yüksek sesle düşünecekler. Bunu risk altına alamayız değil mi, alabilir miyiz?”

1 YORUM

  1. Sevgili Mavilife okurları, Mavilife ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim, daha kaliteli ve özgün içeriklerle sizlerle olabilmem için kısa da olsa düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.
    Sağlıcakla Kalın…☻

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz