Otizm Nedir? Otizm bir engel mi yoksa bir bozukluk mu? Otizm kişiyi nasıl etkiler? Otizm Bir Hastalık Değil Farklılıktır!

Otizm Nedir?

Otizm ya da otizm spektrum bozukluğu, sosyal beceriler, tekrarlayan davranışlar, konuşma ve sözsüz iletişim ile ilgili zorluklarla karakterize edilen çok çeşitli koşulları ifade eder.

Otizmi olan çocukların belirli konulara veya öğelere takıntılı bir ilgisinin olması ayrıca, bazılarının tekrarlayan davranışlarda, rutinlerde ve  hareket ettiğide ifaade edilir.

(UYARI : Bu sitede otizmle ilgili verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.)

Otizm Bir Hastalık Değil Farklılıktır ” Mucize Doktor

Evet bugün toplum olarak hepimizin farkındalık oluşturarak otizmli kişileri hayatın tüm alanlarına ortak edebilme yeteneğine sahip olmamız gerektiğini en güzel şekliyle bize gösteren ve anlatan “Mucize Doktor” dizisi ile “Otizm Bir Hastalık Değil Farklılıktır”  olduğunu anlamamız gerektiğini belirmek istediğim bir içerik olması dileğiyle.

” Mucize Doktor Dizisi

Başrolünü Taner Ölmez’in üstlendiğ, kadrosunda Onur Tuna, Murat Aygen, Sinem Ünsal, Özge Özder, Hazal Türesan, Bihter Dinçel, Fırat Altunmeşe, Hayal Köseoğlu, Korhan Herduran VE Reha Özcan gibi birbirinden başarılı oyuncuları da barındıran “Mucize Doktor” Kore yapımı “Good Doctor”  dizisinden uyarlanarak ,FOX’da ilk bölümüyle yayınlanmaya başladı.

“Otizm Bir Hastalık Değil Farklılıktır” olduğunu anlatan dizi ilk bölümü ile izleyiciyi ekran başına toplamayı başarmış Twitter’ da TT, yani Trending Topics, Popüler başlıklar içerisinde birinci sırayı alarak toplum olarak bu tür yapımlara ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir kere daha kanıtlamıştır.

Gün geçmiyor ki maalesef ülkemizde bir kadın cinayeti, hayvan işkencesi, çocuk taciz ve tecavüzleri olmasın, sürekli akşam haberlerinde bu tür haberler ile vicdanı olan bireyleri derinden etkilemesin! Evet, böyle bir zamanda Otizm’li bir gençi konu alan ve toplumsal alan içerisinde yer bulmaya çalışmasındaki zorlukları konu alan “Mucize Doktor” dizisi ile Otizm Bir Hastalık Değil Farklılık olduğunu bizlere anlatmaya çalışıyor olması güzel bir duygu.

“Mucize Doktor” Ali

Fox TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan “Mucize Doktor” ilk bölümden anlaşılacağı üzre uzun süre izleyiciyi peşinden sürükleyecek gibi.

Dizi’de Savant Sendromu yaşayan Ali’nin yaşam hikayesini konu alıyor. Ali’nin Çocukluk evresinde yaşadığı travmalar ve daha sonra tıp fakültesini başarılı bir şekilde (birincilikle) bitirmesi ve “Asistan Cerrah” olarak yeni haytına başlaması. Ali’nin yetenekli bir doktor olması ve hastaların hayatlarına doğru dokunuşlar ile hayatta kalmaları için büyük bir önem taşırken savant sendromu dolayısıyla yaşadığı iletişim becerilerindeki eksiklikler arasındaki hikayeyi konu alan  harika bir dizi.

Not: Saygıdeğer senaristler, yapımcılar, yönetmenler, sanatçılar sizden kısa bir ricam var, evet toplum olarak TV izlemeyi seviyoruz saatlerce TV karşısında vaktini öldüren bir toplum olarak bari topluma iyi yönde mesajlar verebilecek proje ve etkinlikler içerisinde olalımda hepimize faydalı olsun☻

2 YORUMLAR

  1. Sevgili Mavilife okurları, Mavilife ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim, daha kaliteli ve özgün içeriklerle sizlerle olabilmem için kısa da olsa düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.
    Sağlıcakla Kalın…☻

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz