Baksı Müzesi | Gerçek Bir Sanatçı İle Hayat Bulan Müze

Gerçek Bir Sanatçı İle Hayat Bulan Müze Baksı

Baksı, bozkırda hayat bulan sanatın adı diye hitap etmek istiyorum.

Baksı’nın kuruluşu ve hayat buluşu bana gerçek bir sanatçının, sanat için, toplum için bilgi birikimini kullandığı zaman harika eser ve değerler ile toplumda yerini aldığını gördüğümüz örneklerden biri.

Evet baksı müzeside gerçek bir sanatçının gayretleri sonucu hayat bulduğu için bu makaleme “Baksı Müzesi | Gerçek Bir Sanatçı İle Hayat Bulan Müze” başlığını ekledim.

Peki Baksı Müzesi Nerede?

Baksı Müzesi Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde bozkırda hayat buluyor.

İsmini bayraktar köyünün eski adı olan baksı’dan alan müze bozkırdan dünyaya sanat nağmeleri fısıldayan harika bir eser.

Baksı Müzesi Bize Ne Anlatıyor?

Baksı‘yı önemli kılan en belirgin özelliklerden biri unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanat ile modern sanatı, sanat estetiği içerisinde aynı çatı altında bölgeye ve dünyaya tanıtıyor.

Baksı müzesi o bölgede yaşayan insanlara imkânlar sağlayan, eğitim veren, o topraklarda yaşamayı bir sevinç haline getirerek gelecek kuşaklara sanatın aktarılmasının adı.

Baksı’yı ele alma sebeblerimden biri de o bölgede doğup yıllarca farklı kültür ve şehirlerde eğitim aldıktan sonra tekrardan doğup büyüdüğü topraklara vefasını gösteren baksı müzesinin kurucusu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın sergilediği toplumsal bir anlam ifade eden sanatçının düşü.

Avrupa Konseyi Müze Ödülü Sahibi Baksı

Baksı yeni ve genç bir müze olmasına rağmen kısa sürede dünya çapında bir ödül olan baksı Müzesi 2013-2014 Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından verilen 2014 Yılı “Avrupa Konseyi Müze Ödülü” sahibi oldu.

Ödülün simgesi olan Joan Miro’nun bronz heykelciği 1 yıl boyunca Bayburt Baksı Müzesi’nde sergilendi

Sevgili Maviblogger Okurları huzur köşem olarak adlandırdığım blog sayfamda harika konularla sizlerle olmaya devam edeceğim. Takipte kalın…☻

3 YORUMLAR

  1. Sevgili Mavilife okurları, Mavilife ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim, daha kaliteli ve özgün içeriklerle sizlerle olabilmem için kısa da olsa düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.
    Sağlıcakla Kalın…☻

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz