Yapay Zeka (AI) Gelişimi, İnsanları Bekleyen Faydalar ve Korkunç Riskler Barındırıyor Mu?

Yapay Zeka (AI) Gelişimi, İnsan ve Dünya’nın Sonu mu? Yapay Zeka Nedir? (AI) Yapay Zeka İnsan İçin Bir Son Mu? AI Harika Faydalar ve Korkunç Riskler Barındırıyor Mu?

(AI) Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka (AI) Gelişimi, İnsan ve Dünya’nın Sonu mu?

Yapay zeka (AI), akıllı davranış yeteneğine sahip bilgisayarlar veya robotlarla oluşturma çabasıdır. 

AI insan beyninin esnekliğini makine öğrenmesi yoluyla öğrenmeyi öğrenme olarak adlandırabiliriz. AI insan beyninin sınırlarını aşabilen hızda ve daha fazla veri çekebileceğinden daha kapsamlı bir öğrenme diyebiliriz. 

Yapay zeka makinelerin akıllandırılması, şuan google, apple,samsung, tesla, spaceX gibi global şirketler dar kapsamda yapay zekanın geliştirilmesi ve uygulanması kapsamında çalışmalar sürdürüyor. Eğer AI geniş kapsamda geliştirilip uygulanma aşamasına geldiği takdirde dünyayı bekleyen muazzam faydalar ve korkunç riskleride beraberinde getirme endişesi!

İnsan olarak gezegende yaşayan tüm canlıların insanın insafında olduğu bir dönemde, gelecekte insanda yapay zekanın (akıllandırılmış makinelerin) insafına kalabilir mi?

Elon Musk, AI’yı “medeniyet olarak karşı karşıya kaldığımız en büyük risk” olarak nitelendirdi ve genel AI geliştirme konusunda “şeytanı çağırmak” olarak nitelendirdi. Gerçekten insan ve gezegen, yapay zekaya eğilmeli mi? acaba kendi sonunu mu? hazırlıyor gibi endişeler dolayısıyla AI geliştirilmesi konusunda tekrar tekrar gözden geçirilmeli.

İnsan gezegene hükmeden zekası ile şimdi yeni bir oluşum için çabalarken kendi zekasından daha esnek ve hızlı kullanılabilen bir AI oluşumu içerisinde olmanın büyük riskler içerdiği kuşkusuz.

Dünya üzerinde ABD,Çin,Japonya,Güney Kore,(BAE), Fransa,Kanada,  gibi ülkeler arasında yaşanan ekonomik rekabetin aynı zamanda silahlanma konusunda rekabetin yeni adı AI. Evet şimdilerde google gibi şirketler uzmanlarını yapay zeka konusunda yetiştirme konusunda büyük bir çaba sarfediyorlar.

Düşünebiliyor musunuz? makineler hayatımızın her alanında en etkin bir şekilde yer aldığını gözlerinizi kapatıp düşünelim şimdi,

arabaların araba kullanmayı öğremeye çalıştığını, evinizde makinelerin sizin yerinize mutfak ihtiyacınızdan banyo ihtiyacınıza kadar her şeyinizi gerçekleştiren makineler, hava yollarını düşünün gökyüzünü çevreleyen uçakların makinelerin kullanımı ve kontrolü altında olduğunu, bir restoran’a gittiğinizi ve makinelerle iletişim içerisinde olduğunuzu, istihbari riskler içerisnde olduğunu düşündüğümüzde gerçekten insan AI nın insafına kalabilir.

AI Dünyayı Ele Geçirecek Mi?

İnsan’nın gezegende ışıl ışıl parıldayan metropolleri inşa etmesi, ihtişamlı gökdelenlerle göklere uzanması, gezegeni çevreleyen elektrik hatlarını ilmek ilmek dokuması, gökyüzü araçları ile uzaya varan yolculuklar, bilgi ve teknoloji konusunda insan ufkunun gezegeni aşması gibi muazzam denecek gelişimin adı iken şimdilerde AI ile bu bahsettiğimiz gezegenin harikaları çok basit kalacak gibi.

Yapay zekanın ( AI ) Gezegen üzerinde etkin zeka şekli haline gelebileceği, gezegenlerin insan türünden etkili bir şekilde kontrolünü ele geçiren bilgisayarlar veya robotlarla  yeni bir düzenin adı AI.

Bu yeni varoluş ile makinelerin insandan daha akıllı hale getirilmesinin mümkün olduğunu işaret eden çalışmalar gösteriyor ki gelecek 20 yıl da insanın hizmetinde büyük kolaylıklar sağlayacak olan makine ve robotlar aynı zaman içinde insanın bu akıllandırılmış makinelerin insafında kalması kaçınılmaz olabileceği ve geri dönüşünün olamayacağı anlamına geliyor. 

3 YORUMLAR

  1. Sevgili Mavilife okurları, Mavilife ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim, daha kaliteli ve özgün içeriklerle sizlerle olabilmem için kısa da olsa düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.
    Sağlıcakla Kalın…☻

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz