Film Önerileri, Harika Filmler | Tüm Zamanların En İyi Filmleri

Sinema, sanat dalları içerisinde bir çok elementin birlikte kullanıldığı görsel, hareketli yöntemlerin kullanıldığı büyük bir platform. Evet sevgili mavilife okurları bu makalemde harika filmlerden, izlediğim ve önerebileceğim filmlerden, kısacası tüm zamanların en iyi filmlerinden bahsedeceğim.

En güncel film tavsiyeleri, tüm zamanların en iyi filmlerini bu içerikte bulacaksınız. Beğenerek izlediğim ve IMDB puanı’nı dikkate alarak önerebileceğim filmlere gelin beraber göz atalım.

Sevginin Gücü ( Léon )

Sevginin Gücü IMDB Puanı 8,5 olan, başrollerini jean reno, gary oldman ve natalie portman‘ın oynadığı çok güzel bir luc besson filmi.

1994 yılı Fransa yapımı bir film olan leon, severek izlediğim ve etkisini uzun süre üzerimden atamadığım harika filmlerden biri.

Film özellikle Leon’un soğukkanlı bir katil oluşu ve ailesi ile mutsuz bir yaşam sürdüren ve ailesini sevmeyem Mathilda’ nın yollarının kesişmesiyle başlayan bir film.

Sevginin gücü (leon) filmini başarılı kılan ve uzun yıllar sinema sektöründe adından söz ettiren filmi başarılı kılan en önemli yönü bence, profesyonel ve soğukkanlı bir katilin sergilediği davranışların izleyiciyi etkilemesi.

Nasıl mı? Evet soğukkanlı bir katil olan Leon 12 yaşındaki sevimli Mathilda’ya karşı içten bir sevgi beslemesi ve ona güvenebileceği bir liman olmasını sağlayan harika bir senaryo.

Mathilda ile beraber aynı daire içerisinde yaşamaya başlayan soğukkanlı katil Leon’un küçük kıza annelik, babalık, kardeşlik gibi duyguları ifade eden güven veren bir aile olmuştur.

Sevginin Gücü (leon), “Film Önerileri, Harika Filmler | Tüm Zamanların En İyi Filmleri” başlıklı yazımda beğenerek izlediğim ve önerebileceğim filmlerden biri. Filmi izledikten sonra yorumlarınızı bekliyorum.

Kefernahum ( Capharnaüm )

Kefernahum IMDB puanı 8,5 olan film, Nadine Labaki’nin yönettiği Lübnan yapımı 2018 çıkışlı drama filmi. Drama konusunda büyük bir başarıya imza atan yönetmen Lübnan’ın gecekondu ve gecekondu kasabalarında hayatta kalmak için savaşan bir çocuk olan 12 yaşındaki Zain (Zain Al Rafeea) ‘nın yaşam nücadelesini konu alıyor.

Lübdanda gecekondu yaşamını ve içinde bulunulan bağları güçsüz aile yaşamını tüm yönleriyle ele alan yönetmen harika bir eser kazandırmış sinema tarihine.

12 yaşında olan, filmin baş kahramanı Zain ailesinin kız kardeşini çocuk yaşta para için market sahibine verdiği ve kötü niyetli olan market sahibini kız kardeşi sahar’a kötü davranması sonucu Zain tarfından bıcaklandığı için hakkında  dava açılan Zain, duruşma esnasında ailesinden davacı olduğunu, onu dünyaya getirdikleri için ve düzenli bir şekilde sorumluluklarını yerine getirmedikleri için anne babasında davacı olan Zain’in yaşam hikayesi.

Evet bu Zain’in hikayesi, 12 yaşındaki küçük zain kasabadan kaçarak yeni bir yaşam mücadelesi verdiği ve tanıştığı göçmen Rahil (Yordanos Shiferaw) ile olan hikayesini izlemeniz önerilen filmler listesinde.

Orman Çocugu (The Jungle Book)

Mowgli (Orman Çocuğu) Andy Serkis’in yönettiği, Callie Kloves’un senaryosunu içeren, 2018 yılında yapılan ABD ve ingiltere ortak yapım bir macera, drama filmi.

Mowgli Rudyard Kipling’in romanından esinlenerek yapılan animasyon filmi.

Filmin baş kahramanı Mowgli ormanda tek başına kalması ve yaşamının ormanda şekillenerek doğadaki hayvanlar ile bir yaşam (aile) kuran mogli’nin hikayesi animasyon türünde macera’nın yüksek olduğu dram filmi.

Orman içerisindeki tehlikeller ile mücadele eden mowgli’ye ormandaki bir grup hayvanın (özellikle kurtlar) sahip çıkması ve onu koruması üzerine devam eden film animasyon türünde içerisinde harika ayrıntılar barındıran ve izlemenizi önereceğim güzel bir film.

Diriliş ( The Revenant )

Diriliş ( The Revenant ) IMDb Puanı 8,0 olan film, başrolü ise beğendiğim başarılı oyuncu olan Leonardo DiCaprio. Filmde sınır sakini olan Hugh Glass’ın hayatından esinlenildi.

Hugh Glass kürkleri için hayvanları avlayan tecrübeli bir tuzakçı ve avcı. Hugh Glass bir grupla sınır bölgesinde çıktıkları av esnasında boz bir ayı ile karşılaşmaları ve Hugh Glass ayı tarafından yaralanması sonucunda av ekibi Hugh Glass’ı ekibi yavaşlatacağını düşündükleri için soğuk ve vahşi sınır bölgesinde ölümle yüz yüze bırakmaları ile başlayan maceranın adı.

Hugh Glass’ı canlandıran Leonardo DiCaprio usta oyunculuğuyla izleyiciyi etkileyen ve peşinden sürükleyen macera dolu bir film.

Hugh Glass sınır bölgesini iyi bilmesi ve ayrıca müthiş bir avcı olması yaşama tutunmasını sağlayarak zorlu bir mücadeleyi ekranlara taşıyan film Diriliş ( The Revenant ) önerebileceğim harika filmlerden biri. İyi seyirler

Ayla ( The Daughter of War )

IMDb Puanı 8,6 olan Ayla filmi, yönetmenliğini Can Ulkay’ın, senaristliğini ise Yiğit Güralp’in gerçekleştirdiği, yapımcısı Mustafa Uslu olan, 2017 çıkışlı Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı sinema filmi.

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Ayla Filmi 1950 yılında başlayan kore savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeyi konu alıyor.

İzleyiciyi derinden etkileyen film, usta oyuncularla dolu zengin bir kadro ile dramın yoğun olduğu tarihi bir film.

Çetin Tekindor, Ismail Hacioglu, Kyung-jin Lee ,Murat Yildirim, Ali Atay gibi başarılı oyuncularla izleyiciyi peşinden sürükleyen film Ayla.

Küçük ve sevimli bir Koreli kızı koruyan bir Türk çavuşunun etkileyici gerçek yaşam öyküsünü konu alan müthiş bir film.

Evet Ayla filmini  izlemediyseniz sizi derinden etkileyecek bir hikayeye hazır olmanızı ve ailecek beğenerek izleyeceğiniz harika filmlerden biri.

İyi Seyirler

Pi’nin Yasami ( Life of Pi )

Pi’nin Yaşamı, ABD yapımlı macera-drama filmi. 2001 yılında Yann Martel’in yazdığı aynı isimli romandan uyarlamadır. Yönetmenliğini Ang Lee, uyarlama senaryosunu David Magee, baş rollerini ise Suraj Sharma, Irrfan Khan, Gérard Depardieu, Tabu ve Adil Hussain bulunmaktadır

Evet Pi’nin yaşamı severek izlediğim macera ve dramın yüksek olduğu harika filmlerden biri. Filmi izlemeye başlamanız yeterli, ara vermeden sizi peşinden sürükleyen harika filmlerden biri.

LIFE OF PI, seyirciyi genç bir çocuğun çaresiz ve inanılmaz macerasına yolculuk yaptırıyor. Hindistan’ daki hayvanat bahçesinde başlayan hikaye pasifik okyanusuna uzun ve çaresiz bir yolculuk içinde küçük bir çocuk ve ihtişamlı kapla’nın zorunlu ve bir o kadar tehlikeli yolculuğunu seyirciyle paylaşıyor.

Pasifik okyanusunda Pi’nin bir sandalda kaplanla başbaşa kalması ve bu çaresizlik içerisinde çocuk zekasını kullanarak kaplana yem olmamasını konu alan tek solukta izleyebileceğiniz muhteşem bir film. 

İyi Seyirler…

Esaretin Bedeli ( The Shawshank Redemption )

IMDb Puanı 9,3 olan 1994 ABD yapımlı Esaretin Bedeli, Frank Darabont’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği, başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın yer aldığı dram türünde gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinin başında olmayı başaran harika bir yapım. 

Başarılı bir bankacı olan Tim Robbins (Andy Dufresne) masumiyetini iddia etmesine rağmen karısını ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle Shawshank Devlet Cezaevi’nde yaklaşık 20 yılını geçiren bankacı Andy Dufresne ve mahkum arkadaşı Red ‘in büyüleyici hikâyesini ekranlara taşımıştır.

7 dalda Oscar’a aday gösterilen film gerçekten bunu haketmiş yapıtlardan biri olarak görüyorum. Neden mi? Shawshank Devlet Cezaevi’nde yaşanan dramın ( işkence, tecavüz, hakaret, dayak kısaca aklınıza gelebilecek her türlü pis bir ortam) içerisinde iyi olmanın mücadelesini veren başröl Andy’ın demir parmaklıklar arasında bile özgürlüğü hissetmesi ve zamanla mahkumlarla beraber bu özgürlüğü yaşamasını konu alan tüm zamanların en iyi filmlerinden biri.

İyi Seyirler…

Cennetin kralligi  ( Kingdom of Heaven )

IMDb Puanı 7,2 olan Cennetin Krallığı, Ridley Scott’ın çektiği 2005 tarihli, Haçlı Seferlerini konu alan bir film. Filmin başrollerini Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton, Eva Green ve Selahaddin Eyyubi rolünde Gassan Mesud oynamaktadır.

Film tarih ve dramın yoğun şekilde işlendiği ve izleyiciyi ekran başına kilitleyen mükemmel filmlerden biri. Film Ibelin’li Godfrey Doğu’da savaştığı Haçlı Seferlerinden vatanı Fransa’ya dönmüştür. Balian’ın babası olduğu ortaya çıkınca, Godfrey gerçek şövalyeliğin ne olduğu hakkında oğlunu yetiştirecek ve onu kıtalararası destansı bir yolculuğa çıkaracaktır.

Haclı seferlerinin yaşandığı Kudüs ve filmin başrolü Balian de Ibelin çevresinde gelişen harika bir film.

Balian de Ibelin fransada yaşayan bir demirci, Balian eşini kaybettikten sonra eşini kolyesini rahibin elinde görmesi ve rahibin ileri geri konuşması dolayısıyla rahip’i öldüren Balian Fransa barınamayacağı ve o sırada Ibelin’li Godfrey Doğu’dan bir oğlu olduğunu öğrenmesi sonucu Fransaya gelmesi ve oğlunu yanında götürmek istemesi ile başlayan film.

Balian’ın kudüse yolculuğu ve Şövalye olmasıyla Selahattin Eyyubi ile Kral arasımnda bir yaşam kurmasıyla başlayan enfes bir film. Devamı İçin filmi izlemenizi öneririm.

3 YORUMLAR

  1. Sevgili Mavilife okurları, Mavilife ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim, daha kaliteli ve özgün içeriklerle sizlerle olabilmem için kısa da olsa düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.
    Sağlıcakla Kalın…☻

    • Teşekkürler Tahsin bey evet bahsettiğiniz filmlerde bu listede yer almayı hakediyor, zamanla güncelliyorum ve listede kendilerine yer bulacaklarından eminim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz