Koala’ rın kıtası Avusturalya yanıyor.. 500 milyon hayvanın yanarak can verdiği şu günlerde, dünya devletleri 3. Dünya savaşı çıkması için gösterdikleri çabayı bu masum canlıların hayatlarını kurtarma adına gösterselerdi ne kaybederlerdi! 

Ne kaybederdiler bilemem lakin Kazanacakları çok şey olduğununa eminin. Bu yangınla beraber vicdanları nı, insanlıklarını kurtarabilme adına milyonlarca canlıyı kurtarabilirlerdi.

Yanan Avusturalya’da Canlılar

Avusturalya yanıyor

Yaklaşık 4-5 aydır bir kıtayla beraber Canlılar yanıyor. Ünlü düşünür Tolstoy ne kadar güzel ifade etmiş  “Acı duyabiliyorsan, canlısın. Başkalarının acısını duyabiliyorsan, insansın.” 

Reuters haber ajansının verilerine göre yangınlarda şimdiye kadar 8 milyon hektar alan yok oldu.

Avusturalya yangınları kuraklığın ileri düzeyde olması ve sıcaklıkların aşırı yükselmesi sonucu meydana gelen yangınlar şiddetli rüzgar nedeniyle ateşin kasırga halinde kıta genelinde ateşten bir çember oldu.

Koala nüfusunun da üçte birinin hayatını kaybettiği düşünülüyor. Çevre uzmanlarına göre toplamda 8 bin koala hayatını kaybetmiş olabilir.

İklim Değişikliği Etkisi Var mıdır?

Bilim insanları uzun zamandır iklim değişikliğinin şiddetlenmeye başlamasıyla Avustralya’da daha uzun, sıcak ve kuru yazların yaşanacağı uyarısında bulunuyordu.

Bu da tarımsal alanların daha kuru bir hale gelerek daha kolay tutuşmasına ve yangınların daha kolay yayılmasına sebep oluyor.

Şuan kıta yağmurlar sebebiyle biraz ferahlamış olsa da meteoroloji uzmanları önümüzdeki günlerde mega bir yangın ile karşı karşıya olabilme ihtimali üzerinde duruluyor.

Yaşlı ve yorgun gezegenimiz insanın bozduğu doğal denge yüzünden zor günler geçiriyor ve içinde barındırdığı canlılara huzur ve güven veremiyor maalesef!!!

1 YORUM

  1. Düzenle

    Sevgili Mavilife okurları, Mavilife ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim, daha kaliteli ve özgün içeriklerle sizlerle olabilmem için kısa da olsa düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.
    Sağlıcakla Kalın…☻

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz