Blog Nedir? Neden Bir Blog Açmalıyım? Blog Nasıl Açılır? 2019 da Bir Blog Nasıl Başlatılır? Blog, Blogging ve Blogger hakkında herşey!

Blogların ne olduğunu biliyor musun? Bilmiyorsan, o zaman doğru yerdesin. İlk bakışta, blog, insanların paylaşımlar yaptığı bir günlük olarak karşımıza çıktı. Zamanla çoğu şeyde olduğu gibi insanla beraber değişimin ve bilginin yeni adına blog diyebiliriz.

Blog nedir?

Blog “web-log” kelimelerinin kısaltması, web günlüğü olarakta adlandırılan blog dijital bir dergi diyebiliriz. Blog içeriklerin düzenli olarak kaydedildiği, görüntülendiği, güncellendiği bir web sitesidir.

Blog tek bir kişi tarafından tutulan bir dijital günlük, dergi diyebiliriz. Blogların web sitelerine benzerlikleri olan dijital günlükler.

Neden Bir Blog Açmalıyım?

Blog başlatmanın birçok nedeni var,

 • Kişisel bir blog açarak dijital günlük tutabilirsiniz
 • Bir işletme olarak işletmenizin büyümesi ve tanıtımı için blog başlatabilirsiniz
 • İletişim becerilerinizi geliştirmek için bir blog başlatabilirsiniz
 • Hobi amaçlı bir blog başlatabilirsiniz
 • Özgün içerikler üreterek hatırı sayılır site trafiğine sahip olarak googlereklamları ile para kazanabilirsiniz vs.
 • Kendini tanıtma ve yeni fırsatlar için blog açabilirsiniz

Blog yazmak neden bu kadar popüler? 

Evet! Bugün çoğu insan çeşitli nedenlerden dolayı bir blog başlatıyor. Yukarıda belirttiğim sebepler ve daha fazlası için insanlar blog başlatıyorlar. Hemen hemen her insanın anlatacak bir öyküsü var. Dolayısıyla, web aracılığıyla blog sahipleri öykülerini, araştırmalarını, ilgi alanları ile ilgili konular ile daha fazla insanla iletişim ve etkileşim kurmanın yolu diyebiliriz.

Blogger Nedir? 

Blogger blog açan, açılan blog’ ta içerikler üreten, ürettiği içerikler ile iletişim ve etkileşim kurabilen ve kontrol eden kişi.

Blog Nasıl Açılır?

Tumblr ,Wix, Medium, Weebly Blogger, WordPress.com, WordPress.org gibi ücretli ve ücretsiz blog açabileceğiniz platformlar bulunmakta.

Blog başlatmanız için yukarıda belittiğim birçok platform var, ben bunların içerisinde yoğun ilgi gören blogger, medium,wordpress.com, wordpress.org gibi platformlar aracılığıyla blog başlatmadan bahsedeceğim.

Blogger (Blogspot)

Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan Blogger, Google’nin sunduğu ücretsiz hizmetlerden biri. Blogger, ücretsiz bir şekilde hemen hemen herkesin blog açabileceği dünya üzerinde kabul gören ücresiz blog platformlarının başında gelir.

Blogger, google’nin bir ürünü olduğu için kullanıcılarına sunduğu bazı ayrıcalıklar;

 • Ücretsiz bir platform olması
 • Google tarafından yönetiliyor olması ve güncel tutulması
 • Trafik konusunda diğer ücretsiz platformlara göre ön planda olması
 • Kolay bir şekilde, gmail hesabıyla blog oluşturmanıza olanak sağlaması
 • Global reklam ağı olan adsense, google’nin bir ürünü olması ve entegre halinde çalışması gibi birçok ayrıcalığı barındırıyor.

Blogger’da ücresiz bir blog oluşturabilirsiniz ama bunun blogspot.com.tr uzantılı olduğunu bilmelisniz, nasıl mı? sitenizinadı.blogspot.com.tr şeklinde bir alan adına sahip oluyorsunuz.

Blog açmayı düşünen çoğu insan blogger.com‘da bir blog deneyimi yaşamıştır hemen hemen. Blog acmayı düşünenlere  nacizane tavsiyem ilk önce Google’nin ücresiz platformu blogger’de deneyim yaşamaları ve daha sonra ücretli platformlara bloglarını taşımları yönünde.

WordPress.com

WordPress.com tamamen ücretsiz blog platformlarından biri. Blogger gibi wordpress.com’ da wordpress.com uzantılı bir site kurmanıza olanak sağlayan platform. sitenizinadı.wordpress.com gibi

WordPress.org

Dünya üzerinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilen ve popülerliğini devam ettiren WordPress.org  ile harika bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Sağladığı ayrıcalıklar ile web sitesi kurmak isteyen binlerce kişinin tercih ettiği nokta wordpress.org.

WordPress.org’un sağladığı ayrıcalıklar neler? WordPress.org kullanıcılarına birçok ayrıcalık sunuyor bunlardan en önemlisi, sınırsız tema ve eklenti seçeneği sunması, arama motorları tarafından sevilmesi ve SEO uyumlu olması, kaliteli bir görünüm elde edilmesi, kontrol panelinin anlaşılabilir olması, kod bilgisine ihtiyaç duyulmaması gibi birçok ayrıcalığı ile wordpress.org’da blog başlatabilirsiniz.

WordPress.org kısmen ücretli sayılan bir platform, wordpress.org ile yıllık domain ve hosting ücreti (yaklaşık 200TL)  gibi bir ücret ödeyerek blog kurabilirsiniz.

Medium

Medium, Twitter kurucuları Evan Williams ve Biz Stone tarafından, 140 karakterle yetinemeyen kullanıcıları için Ağustos 2012’de oluşturulmuş mikro blog platformu.

Medium beğendiğim blog platformlarında biri,  En önemli özelliği dünya üzerinde blog yazmak isteyen kullanıcıları tek bir adreste toplayan ve güzel ve temiz arayüz ile reklam olmadan blog yazabileceğiniz veya takip ettiğiniz blogların içeriğine ulaşabileceğiniz ücretsiz bir platporm.

Peki medium reklam olmadan nasıl devam ediyor diyorsanız medium’un ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı seçenek sunuyor kullanıcılarına. Ücretsiz kullanıcılar aylık en fazla 3 kilitli hikayeye erişebiliyorken, ücretli kullanıcılar mediumdaki  tüm hikayelere sınırsız erişim hakkı elde ediyor. Bunun karşılığında aylık $5 ödeniyor, ödenen bu $5’ın bir kısmı ise  programına katılan yazarlara, ürettikleri içeriklerin okunması ve alkışlanması gibi kriterler baz alınarak orantılı olarak ödeniyor. Evet temiz ve güzel bir arayüz’e sahip bir platformda, reklamlar ile boğulmadan içerikler üretip yayımlamak veya harika içerikleri takip etmek istiyorsanız medium’u deneyebilirsiniz.

5 YORUMLAR

 1. Sevgili Mavilife okurları, Mavilife ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim, daha kaliteli ve özgün içeriklerle sizlerle olabilmem için kısa da olsa düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.
  Sağlıcakla Kalın…☻

 2. Blog acıp ve sabırla devam ettirebilmek zor bir zanaat olsa gerek, ama severek yazan bloggerler yazılarını okurlarına ulaştıranlar ve sonuca ulaşanların ulaştığı duygu çok güzeldir. Başarılar dilerim emeğine sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz